BİYOLOJİK YAŞIN BELİRLENMESİ: LIFE LENGTH TAT* TESTİ

Telomer uzunluğu, bireyin biyolojik yaşını en iyi ortaya koyan göstergelerden biridir. Çünkü yaşam stilinizdeki tüm seçimleriniz doğrudan bir imza gibi telomer uzunluğuna etki eder.
Biyolojik yaşınızı bilmek isterseniz artık kritik kısalığa erişmiş telomerlerin ölçülmesi ile gerçek durumunuzu görme şansınız olacaktır.
Testin sonucunu hekiminiz ile değerlendirerek sağlığınız için yapmanız gerekenler konusunda daha etkin tedavi planları ve hayat tarzı oluşturabilmeniz mümkün olur.
TAT testinin yıllık olarak yaptırılması yıllık yaşlanma ve yıpranma hızının belirlenmesini sağlar. Böylece seçtiğiniz yaşam tarzının sağlığınız üzerindeki etkisini net biçimde belirlemek ve değiştirmek için önemli kararlar alabilirsiniz.


Sıkça Sorulan Sorular

1KISA TELOMERLERİN GÖRÜNÜMÜNÜZE VE SAĞLIĞINIZA ETKİSİ NEDİR?
Tıp dünyası 1980’lerden bu yana telomerlerin farkındadır ama ne işe yaradığı son zamanlarda anlaşılmıştır. Telomer biyolojisi hakkında bugüne dek 20.000’den fazla yayınlanmış makale vardır ve sürekli yenileri de çıkmaktadır.
Yaşlılığa bağlı hastalıklar olarak bilinen alzheimer, yüksek kolestrol ve trigliserid düzeyleri, arterosikleroz (damar kireçlenmesi), osteoarthirit (eklem kireçlenmesi), kanser, osteoporoz gibi bir çok hastalıkta kısa telomerlerin rolü gözlenmiştir.
Saç, cilt ve bağışıklık sistemindeki hücreler vücudun diğer bölgelerindeki hücrelere göre daha sık yenilendiklerinden telomerleri daha da hızlı kısalma eğilimdedir. Bu yüzden yaşlılık belirtilerinin dış görünümde etkisi daha erken ve daha belirgin olur.
2TAT (TELOMER ANALİZ TESTİ) NEYE YARDIMCI OLABİLİR?
İlerleyen yaş ile her dokuda ve hücre grubunda telomerler farklı düzeyde kısalır. Bu verileri göz önünde bulundurarak bireyin olası yaşa bağlantılı hastalıklara eğilimi saptanarak önlem alınması ve tedavi planı oluşturması mümkün olur.
3TELOMER UZUNLUĞU HASTALIKLAR VE YAŞAM TARZI İLE NASIL İLİŞKİLİDİR?
Kardiyovasküler Hastalıklar
Kısa lökosit telomelerine (LTL) sahip bireylerde koroner arter lezyonların görülme oranı fazladır. Ayrıca başta akut miyokardial enfarktüs olmak üzere birçok kardiyovasküler hastalık ile bu hastalıkların sebep olduğu ölüm oranları yüksektir. Telomer uzunluğu nabız basıncı ile ters orantılıdır. Ortalama uzunluktan daha kısa olan lökosit telomerleri miyokardial enfarktüse yakalanma riskini 3 kat artırır.
Oksidatif Stres
Oksidatif stres ve enflamasyonlar yaşa bağlı telomer kısalmasını hızlandırır. Bu da yıpranmış telomerlerin birikmiş oksidatif stres ve enflamasyon “biyomarker”ı olduğu hipotezini doğurur.
Depresyon ve Stres
Kısa telomerler ile depresyon ve stres arasında bir korelasyon olduğu bilinmektedir. Bu sebeple telomerleri uzun tutabilmek için stres seviyesi kontrol altına alınmalıdır.
Onkoloji
Kısa telomerlerin ve genetik instabilitenin malin transformasyona neden olduğu bilinmektedir. Bu da kısa telomerlere sahip bireylerde farklı türde kanserlerin gelişme riskini artırır. Telomer uzunluğu ve telomeraz aktivitesi kanser oluşumu ve gelişiminde rol oynar.
Nöroloji
Kısa telomerler duygu ve davranış bozuklukları, bipolar bozukluklar, depresyon, Alzheimer hastalığı ve demans gibi rahatsızlıklarla ilgilidir.
İnfertilite
Telomer uzunluğu, in vitro fertilizasyon (IVF- tüp bebek) sonrası embriyo elde etme olasılığı hakkında ön tahmin verir. Anne ve babadaki kısa telomerler anöploidi riskini artırır.
Sağlıklı Yaşam Tarzı
Fiziksel aktiviteler bireylerin stres düzeyini kontrol altına aldığı için telomer uzunluğu ve stres arasındaki ilişkide önemlidir. Fiziksel aktiviteler uzun telomerlerle ilişkilendirilmiştir.